CAT6 Ethernet Cable 150ft Blue Gigabit Networking 250MHz PoE
CAT6 Ethernet Cable 150ft Blue Gigabit Networking 250MHz PoE
Enhance your networking setup with the reliable StarTech.com 150ft CAT6 Ethernet Cable, perfect for high-speed internet connections in your home or office.
This cable is ideal for a variety of applications, allowing you to connect devices that require a stable and fast network connection. With its snagless design and strain relief features, you can ensure a durable and secure connection.
- Length: 150ft (45.7 m)
- Type: CAT6 Ethernet Cable
- Bandwidth: 250MHz
- Power over Ethernet (PoE) support: 100W
- Connectors: RJ45
- Color: Blue
- Individually tested for quality assurance
Available stock: 275
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Cable length | 45.7 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | ETL |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.6 kg |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 350 mm |
| Package depth | 460 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 1.6 kg |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 360 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 255 mm |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |

