StarTech 4ft Black Slim CAT6 Ethernet Cable Snagless 100W PoE U/UTP 28AWG
StarTech 4ft Black Slim CAT6 Ethernet Cable Snagless 100W PoE U/UTP 28AWG
Experience reliable connectivity with the StarTech 4ft Black Slim CAT6 Ethernet Cable, designed for high-speed data transfer and optimal performance. This cable is ideal for connecting your devices in tight spaces, providing you with the flexibility you need.
Perfect for home or office use, this ethernet cable supports 100W Power over Ethernet (PoE) and features snagless connectors for easy installation. Its slim design makes it easy to route in narrow pathways, ensuring a clutter-free workspace.
- Length: 4ft (1.2 m)
- Type: CAT6 Snagless Ethernet Cable
- Wire Gauge: 28AWG Pure Bare Copper
- Power over Ethernet: 100W PoE
- Construction: UTP, LSZH
- Connector Type: Slim RJ45
- Individually Tested for reliability
Available stock: 3248
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.2 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable shape | Round |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.3bt |
| AWG wire size | 28 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 250 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE++ (4PPoE) |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 90 W |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Outer diameter | 3.6 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 34.2 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 420 mm |
| Master (outer) case length | 420 mm |
| Master (outer) case height | 250 mm |
| Products per master (outer) case | 320 pc(s) |

