CAT6 Ethernet Cable 2ft Snagless 100W PoE Slim RJ45 UTP
CAT6 Ethernet Cable 2ft Snagless 100W PoE Slim RJ45 UTP
Get reliable and high-speed connectivity with the StarTech.com CAT6 Ethernet Cable. Ideal for connecting your devices in tight spaces, this 2ft cable is snagless and designed to provide optimal performance.
Whether you're setting up a home network or enhancing your business infrastructure, this slim and lightweight cable, made from pure bare copper wire, ensures efficient data transmission and charged power delivery, handling up to 100W PoE.
- Length: 2 feet (0.6 m)
- Type: Slim CAT6 Ethernet Cable
- Connector: RJ45 – Slim design
- Features: Snagless, UTP, LSZH rated
- Gauge: 28AWG Pure Bare Copper Wire
- Individually Tested for quality assurance
Available stock: 1786
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Cable length | 0.6 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable shape | Round |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.3bt |
| AWG wire size | 28 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 250 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE++ (4PPoE) |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 90 W |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Outer diameter | 3.6 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 31.4 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 420 mm |
| Master (outer) case length | 420 mm |
| Master (outer) case height | 250 mm |
| Products per master (outer) case | 350 pc(s) |

