CAT6 Ethernet Cable 50ft 10Gbps Low Smoke Zero Halogen
CAT6 Ethernet Cable 50ft 10Gbps Low Smoke Zero Halogen
Upgrade your networking experience with this 50ft CAT6 Ethernet Cable from StarTech.com. Ideal for fast and reliable internet connectivity, you can enjoy seamless data transfer speeds of up to 10Gbps.
This high-performance cable is perfect for home or office environments, supporting Power over Ethernet (PoE) and ensuring that your devices remain powered while connected. Its Low Smoke Zero Halogen design makes it a safe choice for environments where smoke emission is a concern.
- Length: 50ft (15m)
- Type: CAT6 Ethernet Cable
- Speed: 10 Gigabit
- Frequency: 250Mhz
- Power: 100W PoE
- Connector: RJ45 UTP
- Material: LSZH (Low Smoke Zero Halogen)
- AWG: 24AWG
- Color: Black
- ETL Verified
Available stock: 2320
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 15.2 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor material | Copper |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 80 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Certification | ETL |
| Weight & dimensions | |
| Outer diameter | 6 mm |
| Weight | 562 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 330 mm |
| Package depth | 255 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 572.8 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 430 mm |
| Master (outer) case length | 380 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |

