StarTech.com CAT6 Ethernet Cable 30ft - 10 Gigabit, LSZH Black Networking Cable
StarTech.com CAT6 Ethernet Cable 30ft - 10 Gigabit, LSZH Black Networking Cable
Enhance your networking experience with the StarTech.com 30ft CAT6 Ethernet Cable. Designed for optimal performance, this high-quality cable enables lightning-fast data transmission, perfect for gaming, streaming, or business applications.
Constructed with low smoke zero halogen (LSZH) materials, this cable ensures safer operation in confined spaces. The snagless design and strain relief contribute to durability and prevent damage during installation.
- Length: 30ft (9m)
- Category: CAT6
- Performance: 10 Gigabit, 650MHz
- Power over Ethernet (PoE): 100W
- Connector Type: RJ45
- Wire Gauge: 24AWG
- ETL Verified for reliability
- Color: Black
Available stock: 10
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 9.1 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor material | Copper |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 80 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Certification | ETL |
| Weight & dimensions | |
| Outer diameter | 6 mm |
| Weight | 346.3 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 330 mm |
| Package depth | 255 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 336 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 430 mm |
| Master (outer) case length | 380 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |

