20ft CAT6 Ethernet Cable Black 10Gbps Low Smoke Zero Halogen
20ft CAT6 Ethernet Cable Black 10Gbps Low Smoke Zero Halogen
Enhance your network performance with the StarTech.com 20ft CAT6 Ethernet Cable. Ideal for high-speed data transfer, you can easily connect your devices without compromising on quality.
This durable network patch cord supports up to 10 Gigabit speeds and is perfect for both home and office setups. With a low smoke zero halogen construction, it ensures safety and minimal environmental impact.
- Length: 20ft (6m)
- Category: CAT6
- Speed: 10 Gigabit
- Bandwidth: 250MHz
- PoE Support: 100W
- Connector Type: RJ45 U/UTP
- Construction: Snagless with Strain Relief
- Color: Black
- AWG: 24
- ETL Verified
Available stock: 1306
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 6.1 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor material | Copper |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 80 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Certification | ETL |
| Weight & dimensions | |
| Outer diameter | 6 mm |
| Weight | 223 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 233.1 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 430 mm |
| Master (outer) case length | 380 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |
| Products per master (outer) case | 30 pc(s) |

