CAT6 Ethernet Cable 30cm Low Smoke Zero Halogen 10Gbps PoE RJ45 Network Patch Cord
CAT6 Ethernet Cable 30cm Low Smoke Zero Halogen 10Gbps PoE RJ45 Network Patch Cord
Enhance your network performance with this 30cm CAT6 Ethernet Cable, designed for high-speed connections up to 10 Gbps. Ideal for both home and office setups, this cable ensures reliable data transfer and is perfect for connecting various devices.
Made with high-quality materials, the cable features Low Smoke Zero Halogen (LSZH) construction, providing safety in case of fire. With ETL certification and a snagless design that includes strain relief, this patch cord is durable and easy to use.
- Length: 30cm (1ft)
- Type: CAT6 Ethernet Cable
- Speed: 10 Gigabit
- Frequency: 250MHz
- Power over Ethernet (PoE) support: 100W
- Connector type: RJ45
- Gauge: 24AWG
- Color: Black
- Construction: U/UTP (Unshielded Twisted Pair)
Available stock: 7608
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.3 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable shape | Round |
| Conductor material | Copper |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 80 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Halogen |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Outer diameter | 6 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross width | 29 cm |
| Pallet gross length | 29 cm |
| Pallet gross height | 39 cm |
| Products per master (outer) case | 200 pc(s) |

