VGA Cable 6ft Coax High Resolution HD15 Male to Male Black
VGA Cable 6ft Coax High Resolution HD15 Male to Male Black
Enhance your visual experience with the StarTech.com VGA cable, designed to deliver high-resolution video quality from your computer to your monitor. This 6-foot cable is perfect for connecting your devices in a variety of settings, whether in the office or at home.
This reliable VGA cable features male-to-male connectors, ensuring a secure connection between your PC and display. The coaxial design maximizes signal clarity for sharp images, making it ideal for gaming, presentations, or streaming your favorite content.
- Length: 6 ft (1.8 m)
- Type: Coax High Resolution Monitor Cable
- Connectors: HD15 Male to HD15 Male
- Standard: VGA (D-Sub)
- Color: Black
Available stock: 42
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 1.8 m |
| Connector 1 | VGA (D-Sub) |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| AWG wire size | 28 |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Number of conductors | 14 |
| Impedance | 75 Ω |
| Plug and Play | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH, UL2919 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 271 g |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 280 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |

