Mini DisplayPort to HDMI Cable 4K 30Hz 10ft StarTech.com
Mini DisplayPort to HDMI Cable 4K 30Hz 10ft StarTech.com
Experience stunning 4K video quality with the StarTech.com Mini DisplayPort to HDMI Cable. This 10ft cable is perfect for connecting your Mac or PC to an HDMI monitor or display, bringing your visuals to life.
Ideal for gamers, designers, and anyone requiring high-resolution displays, this cable ensures a reliable connection with a male-to-male design. Easily switch between your workstation and external display without compromising on quality.
- Length: 10ft (3m)
- Video Resolution: 4K at 30Hz
- Connection Type: Mini DisplayPort to HDMI
- Compatibility: Mac/PC, Thunderbolt 1/2
- Connector type: Male to Male
Available stock: 301
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 | Mini DisplayPort |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| HDMI version | 1.4 |
| HDCP | Yes |
| DisplayPort version | 1.2 |
| DisplayPort Content Protection (DPCP) | Yes |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 720 (HD 720), 1920 x 1080 (HD 1080), 1920 x 1200 (WUXGA) |
| Product colour | Black |
| Supported audio channels | 7.1 |
| Plug and Play | Yes |
| Converter type | Passive |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, FCC, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 95.5 g |
| Depth | 3000 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 224 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 126 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 420 mm |
| Master (outer) case length | 415 mm |
| Master (outer) case height | 435 mm |
| Products per master (outer) case | 120 pc(s) |

