Cat5e Patch Cable 1ft Green U/UTP RJ45 Molded Connectors
Cat5e Patch Cable 1ft Green U/UTP RJ45 Molded Connectors
Upgrade your network setup with the StarTech.com Cat5e Patch Cable. This 1-foot green cable is perfect for connecting your devices in tight spaces, ensuring a reliable and fast networking experience.
Ideal for home or office use, this Cat5e Ethernet cable features molded RJ45 connectors that provide stable connections. Whether it's for gaming, streaming, or connecting your printer, this cable offers excellent performance.
- Length: 1 ft. (0.3 m)
- Category: Cat5e
- Type: U/UTP (Unshielded Twisted Pair)
- Connectors: Molded RJ45
- Color: Green
Available stock: 10
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Green |
| Cable length | 0.3 m |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 100 Mbit/s |
| Frequency | 350 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Molded cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS, CE |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 19 mm |
| Package weight | 23 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 402 mm |
| Master (outer) case length | 410 mm |
| Master (outer) case height | 172 mm |
| Products per master (outer) case | 300 pc(s) |

