4K HDMI Cable 3M High Speed with Ethernet UHD 30Hz Type A
4K HDMI Cable 3M High Speed with Ethernet UHD 30Hz Type A
Experience stunning 4K visuals with the StarTech.com 3M HDMI Cable. This high-speed HDMI cable is perfect for connecting your Ultra HD devices, delivering crisp, clear images and vibrant colors right to your monitor, projector, or TV.
Designed for high-performance and versatility, this cable supports 4K resolution at 30Hz. Whether you're streaming movies, gaming, or showing presentations, it ensures reliable connectivity with audio return channel (ARC) for an enhanced sound experience.
- Length: 3 meters (10 feet)
- Resolution: UHD 4K at 30Hz
- Type: HDMI 1.4, Type A (Standard)
- Supports 3D and Audio Return Channel (ARC)
- Includes Ethernet support for added functionality
- Color: Black
Available stock: 30
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| HDMI version | 1.4b |
| 3D | Yes |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080), 3840 x 2160, 4096 x 2160 |
| Dolby technologies | Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| HDMI Ethernet channel | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4 |
| Bandwidth | 10200 MB/s |
| Supported digital audio channels (uncompressed) | 5.1, 7.1, 8 |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| AWG wire size | 28 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 202 g |
| Packaging data | |
| Package width | 138 mm |
| Package depth | 395 mm |
| Package height | 24 mm |
| Package weight | 207 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 380 mm |
| Master (outer) case length | 430 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |

