6ft Mini HDMI to HDMI Cable 4K 30Hz High Speed StarTech.com
6ft Mini HDMI to HDMI Cable 4K 30Hz High Speed StarTech.com
Upgrade your video connection with the StarTech.com 6ft Mini HDMI to HDMI Cable. Ideal for connecting your Mini HDMI Type-C devices to HDMI displays.
This durable cable supports 4K resolution at 30Hz and features an Ethernet channel for enhanced connectivity. Perfect for media streaming, gaming, and presentations, ensuring you enjoy high-quality audio and video outputs.
- Length: 6ft (1.8m)
- Supports 4K at 30Hz resolution
- Compatible with Mini HDMI Type-C devices
- HDMI Type A (Standard) to HDMI Type C (Mini)
- Features: 3D support, Audio Return Channel (ARC)
- Color: Black
Available stock: 82
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 1.8 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type C (Mini) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| HDMI version | 1.4b |
| 3D | Yes |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080), 3840 x 2160, 4096 x 2160 |
| Dolby technologies | Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| HDMI Ethernet channel | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4 |
| Bandwidth | 10200 MB/s |
| Supported digital audio channels (uncompressed) | 5.1, 8, 7.1 |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| AWG wire size | 30 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS, CE |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 101 g |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 2 mm |
| Package weight | 106 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 380 mm |
| Master (outer) case length | 430 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |
| Products per master (outer) case | 100 pc(s) |

