4 Port USB 3.0 Hub StarTech.com USB Type-A & USB-C SuperSpeed 5Gbps
4 Port USB 3.0 Hub StarTech.com USB Type-A & USB-C SuperSpeed 5Gbps
Maximize your connectivity options with the StarTech.com 4 Port USB 3.0 Hub. Ideal for anyone needing to expand their laptop or portable device's USB ports, this compact hub offers both USB Type-A and USB-C connections.
Engineered for speed and convenience, this USB hub supports SuperSpeed data transfer rates of up to 5Gbps, ensuring quick file transfers and reliable connections. Its portable design makes it perfect for travel, allowing you to connect multiple devices effortlessly.
- 4 USB Ports: 1x USB-C and 3x USB-A
- SuperSpeed data transfer rate up to 5Gbps
- USB Bus Powered for hassle-free use
- Compatible with USB 3.1 Gen 1 & USB 3.2 Gen 1
- Compact design for easy portability
- Black plastic casing for durability
- Cable length: 0.07m
Available stock: 35
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Ports quantity | 4 |
| Features | |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| Cable length | 0.07 m |
| Plug and Play | Yes |
| Power | |
| Power source type | USB |
| Weight & dimensions | |
| Width | 40 mm |
| Depth | 75 mm |
| Height | 13 mm |
| Weight | 40 g |
| Packaging data | |
| Package width | 130 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 168 mm |
| Package weight | 128 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 232 mm |
| Master (outer) case length | 342 mm |
| Master (outer) case height | 302 mm |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Other features | |
| Chipset | Genesys Logic - GL3522 |

