4-Port USB-A Hub 5Gbps StarTech.com Portable Desktop Laptop
4-Port USB-A Hub 5Gbps StarTech.com Portable Desktop Laptop
Enhance your connectivity with the StarTech.com 4-Port USB-A Hub. Whether you're at home or on the go, this reliable hub allows you to connect multiple devices with ease.
With a lightning-fast data transfer rate of up to 5Gbps, this USB hub is perfect for users who need to manage multiple peripherals simultaneously, such as external drives, printers, and more.
- 4 USB-A ports for seamless connectivity
- Data transfer speed of 5Gbps
- Bus powered for easy portability
- 2ft / 61cm extra long host cable
- Made from durable PCR plastic
- Compatible with USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) devices
- Lightweight and compact design
Available stock: 335
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Ports quantity | 4 |
| Features | |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| Cable type | Round cable |
| Cable jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Cable length | 0.061 m |
| Network | |
| UASP support | Yes |
| Power | |
| Power supply type | USB |
| Weight & dimensions | |
| Width | 31.8 mm |
| Depth | 95.5 mm |
| Height | 11.5 mm |
| Weight | 44 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 106 g |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 360 mm |
| Master (outer) case length | 325 mm |
| Master (outer) case height | 430 mm |
| Products per master (outer) case | 80 pc(s) |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Other features | |
| Chipset | VIA - VL817S |

