SFP Transceiver Module 1000BASE-EX 1GbE Single Mode Fiber 40km StarTech.com compatible
SFP Transceiver Module 1000BASE-EX 1GbE Single Mode Fiber 40km StarTech.com compatible
Enhance your network efficiency with the StarTech.com GLC-EX-SMD compatible SFP transceiver module. It's designed to support high-speed data transmission over single mode fiber, making it ideal for long-distance connectivity.
This 1000BASE-EX SFP module is perfect for Cisco Firepower and ASR920 devices, delivering reliable performance over distances up to 40km. With a wavelength of 1310nm and LC connection, it ensures stable data transfer at speeds of 1GbE.
- Model: GLC-EX-SMD Compatible
- Type: SFP Transceiver Module
- Data Rate: 1GbE
- Distance: Up to 40km
- Wavelength: 1310nm
- Connector: LC
- Standard: 1000BASE-EX
- Compatibility: Cisco Firepower, ASR920, and IE2000
- DDM (Digital Diagnostic Monitoring) support
Available stock: 297
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 1250 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Fiber optic connector | LC |
| SFP transceiver standard | EX |
| Maximum transfer distance | 40000 m |
| Wavelength | 1310 nm |
| Networking standards | IEEE 802.3z |
| Duplex system | Full |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Features | |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Aluminium |
| Hot-swap | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 3013496 h |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 1 W |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 13.7 mm |
| Depth | 56.6 mm |
| Height | 12.5 mm |
| Weight | 19 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 92 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package weight | 46 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 345 mm |
| Master (outer) case length | 410 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Master (outer) case height | 330 mm |
| Products per master (outer) case | 77 pc(s) |
| Country of origin | China |

