Gigabit Ethernet Media Converter 40km Single Mode Fiber SC 1000Mbps
Gigabit Ethernet Media Converter 40km Single Mode Fiber SC 1000Mbps
Easily extend your network's reach with the StarTech.com Gigabit Ethernet Media Converter. Ideal for connecting devices over long distances using single mode fiber, this converter enables you to achieve seamless data transmission up to 40 kilometers.
Whether you're setting up a new network or upgrading an existing one, this media converter supports standard Gigabit Ethernet connections and is perfect for businesses that require a reliable and efficient networking solution.
- Model: ET91000SM402
- Distance: Up to 40 km
- Speed: 1000 Mbps
- Standards: 1000Base-T, 1000Base-LX, 1000Base-SX
- Media Type: Single Mode Fiber (SC connector)
Available stock: 2
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Network | |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 2000 Mbit/s |
| Converter input interface | 1000Base-T |
| Converter output interface | 1000Base-LX, 1000Base-SX |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Duplex system | Full, Half |
| Performance | |
| Maximum transfer distance | 40000 m |
| Wavelength | 1310 nm |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Mean time between failures (MTBF) | 65000 h |
| Features | |
| Internal | No |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Fiber optic connector | SC |
| DC-in jack | Yes |
| Power | |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 1 A |
| Power consumption (typical) | 4 W |
| External power adapter | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 600 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Packaging data | |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 205 mm |
| Package height | 91 mm |
| Package weight | 700 g |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, FCC |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 95 x 160 x 20 mm |
| Full duplex | Yes |

