DisplayPort to DVI Adapter Cable 1080p 1m Active Converter Male-Male
DisplayPort to DVI Adapter Cable 1080p 1m Active Converter Male-Male
Transform your video experience with the StarTech.com DisplayPort to DVI Adapter Cable, designed to deliver high-quality 1080p video to your DVI monitor.
This versatile adapter cable allows you to connect your DisplayPort device directly to a DVI monitor, making it ideal for business presentations, multimedia setups, or everyday computing.
- Length: 3 feet (1 meter)
- Resolution: 1080p for crisp video quality
- Active DisplayPort to DVI-D cable converter
- Connector Type: Male to Male
- Compatible with DP 1.2 standards
Available stock: 10
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Cable length | 0.9 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Dual Link DVI | No |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Supported graphics resolutions | 1024 x 768 (XGA), 1280 x 720 (HD 720), 1920 x 1080 (HD 1080), 1920 x 1200 (WUXGA) |
| Product colour | Black |
| Chipset | Parade - PS171 |
| Plug and Play | Yes |
| Converter type | Active video converter |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 40 - 85% |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, FCC, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 74.9 g |
| Width | 40 mm |
| Depth | 915 mm |
| Height | 15 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 197 mm |
| Package depth | 222 mm |
| Package height | 15 mm |
| Package weight | 91.6 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 420 mm |
| Master (outer) case length | 415 mm |
| Master (outer) case height | 435 mm |
| Products per master (outer) case | 220 pc(s) |

