DisplayPort 1.2 Cable 6ft 10 Pack 4K Ultra HD VESA Certified
DisplayPort 1.2 Cable 6ft 10 Pack 4K Ultra HD VESA Certified
Upgrade your entertainment setup with the StarTech.com DisplayPort 1.2 Cable. Ideal for connecting your PC or laptop to your monitor, this cable offers vibrant display quality.
This 6-foot DP cable supports resolutions up to 3840 x 2400 pixels, ensuring you enjoy stunning visuals whether for work or play. The latching DP connectors provide a secure and stable connection.
- Length: 6ft (2m)
- Resolution: 3840 x 2400 pixels
- Certification: VESA Certified, HBR2
- Type: DisplayPort Male to Male
- 10 Pack
Available stock: 76
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Gold |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Maximum resolution | 3840 x 2400 pixels |
| Supported graphics resolutions | 2560 x 1600 (WQXGA), 3840 x 2400 |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Cable length | 1.82 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Latching connectors | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 28 |
| Multi-Stream Transport (MST) | Yes |
| Number of conductors | 19 |
| Cable type | Round cable |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 7.3 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 345 mm |
| Package depth | 460 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 1.4 kg |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 10 pc(s) |

