DisplayPort 1.2 Cable 10ft 4K Ultra HD VESA Certified Male to Male
DisplayPort 1.2 Cable 10ft 4K Ultra HD VESA Certified Male to Male
Upgrade your display experience with the StarTech.com DisplayPort 1.2 Cable, ideal for connecting your monitor to any DisplayPort-enabled device. With a length of 10 feet, this cable gives you the flexibility to set up your workspace just the way you want.
Enjoy stunning visuals at resolutions of up to 3840 x 2400 pixels with this VESA certified cable. Its latching connectors ensure a secure connection, making it perfect for high-performance needs.
- Length: 10ft (3m)
- Resolution: 3840 x 2400 pixels
- Type: DisplayPort 1.2 Male to Male
- Features: Latching DP Connectors
- Certification: VESA Certified
Available stock: 626
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Maximum resolution | 3840 x 2400 pixels |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2400, 2560 x 1600 (WQXGA) |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| HDCP | Yes |
| DisplayPort Content Protection (DPCP) | Yes |
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Latching connectors | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 28 |
| Bandwidth | 21600 MB/s |
| Plug and Play | Yes |
| Multi-Stream Transport (MST) | Yes |
| Number of conductors | 19 |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 7.3 mm |
| Weight | 210 g |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 34 mm |
| Package weight | 215 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 330 mm |
| Master (outer) case length | 500 mm |
| Master (outer) case height | 280 mm |
| Products per master (outer) case | 50 pc(s) |

