StarTech.com Reusable Cable Tie 10" | 50lb Strength | 100 Pack | White
StarTech.com Reusable Cable Tie 10" | 50lb Strength | 100 Pack | White
Keep your cables organized and secure with the StarTech.com Reusable Cable Ties. Designed for both indoor and outdoor use, these durable ties are the perfect solution for managing clutter and ensuring a neat workspace.
These cable ties feature a releasable design, allowing for easy adjustments and reuse. Made from high-quality nylon, they can withstand a range of conditions, making them suitable for various applications.
- Length: 10\" (25cm)
- Width: 1/4\" (7mm)
- Bundle Diameter: 2-1/2\" (65mm)
- Tensile Strength: 50lb (22kg)
- Material: Nylon and Plastic
- Color: White
- Temperature Range: -40 to 85 °C
- UL Listed: 94V-2
- Pack Size: 100 ties
Available stock: 27
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Type | Releasable cable tie |
| Product colour | White |
| Material | Nylon, Plastic |
| Maximum bundle diameter | 6.5 cm |
| Identification tag | No |
| UL 94 flammability standard | V2 |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Length | 8 mm |
| Width | 250 mm |
| Height | 1 mm |
| Package width | 400 mm |
| Package depth | 133 mm |
| Package height | 46 mm |
| Package weight | 270 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 100 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 39239000 |
| Master (outer) case width | 446 mm |
| Master (outer) case length | 371 mm |
| Master (outer) case height | 433 mm |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |

