CAT6 Ethernet Cable 3ft 10 Pack Blue U/UTP Molded RJ45 Connectors
CAT6 Ethernet Cable 3ft 10 Pack Blue U/UTP Molded RJ45 Connectors
Enhance your network connection with the reliable StarTech.com CAT6 Ethernet cable. With a 3-foot length, this 10-pack of blue cables is designed to provide robust data transmission for home or office use.
Ideal for connecting devices such as computers, routers, and switches, these Ethernet cables feature ETL verification and molded RJ45 connectors for secure and reliable performance. The 24 AWG copper wire ensures efficient data transfer and minimal interference.
- Length: 3 feet (0.9 m)
- Type: CAT6 Ethernet cable
- Packaging: 10 Pack
- Connectors: Molded RJ45
- Wire Gauge: 24 AWG Copper
- Category: U/UTP (Unshielded Twisted Pair)
- Color: Blue
Available stock: 29
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Cable length | 0.9 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Molded cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 11.6 mm |
| Depth | 914 mm |
| Height | 8.2 mm |
| Weight | 450 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 10 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 255 mm |
| Package depth | 327 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 460 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 370 mm |
| Master (outer) case length | 415 mm |
| Master (outer) case height | 280 mm |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |

