CAT6 Ethernet Cable 1ft White 250MHz 100W PoE RJ45 UTP
CAT6 Ethernet Cable 1ft White 250MHz 100W PoE RJ45 UTP
Upgrade your network with our 1ft CAT6 Ethernet Cable from StarTech.com, designed for high-speed connectivity. Whether you're connecting devices in your home office or setting up a network at work, this durable and reliable patch cord is the perfect solution.
This CAT6 Ethernet cable supports gigabit data transfer speeds up to 250MHz, making it ideal for online gaming, video streaming, and other bandwidth-intensive applications. With its robust design and strain relief feature, you can ensure a stable connection for all your networking needs.
- Length: 1ft (0.3 m)
- Type: CAT6 U/UTP Ethernet Cable
- Speed: Gigabit speed up to 250MHz
- Power over Ethernet (PoE): 100W capability
- Connectors: RJ45 on both ends
- Color: White
- Features: Molded cable with strain relief, Individually tested
Available stock: 10
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Cable length | 0.3 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Molded cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Packaging data | |
| Package width | 11 mm |
| Package depth | 199 mm |
| Package height | 211 mm |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 370 mm |
| Master (outer) case length | 415 mm |
| Master (outer) case height | 275 mm |
| Products per master (outer) case | 300 pc(s) |

