CAT6 Ethernet Cable 15ft StarTech.com 650MHz 100W PoE RJ45 Black
CAT6 Ethernet Cable 15ft StarTech.com 650MHz 100W PoE RJ45 Black
Upgrade your network with the StarTech.com 15ft CAT6 Ethernet Cable, designed to deliver fast and reliable connectivity for your devices. Perfect for both home and office use, this cable ensures a seamless online experience.
Engineered for high-performance networking, this CAT6 cable supports data speeds up to 1 Gbps and a bandwidth of 650MHz, making it ideal for streaming, gaming, and large file transfers.
- Length: 15ft (4.6m)
- Data Transmission Speed: Up to 1 Gbps
- Bandwidth: 650MHz
- Power over Ethernet (PoE): 100W
- Connectors: RJ45
- Cable Type: U/UTP (Unshielded Twisted Pair)
- Color: Black
- UL Certified and TIA Compliant
Available stock: 26
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 4.6 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Molded cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, ETL, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 182 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 191 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 370 mm |
| Master (outer) case length | 415 mm |
| Master (outer) case height | 275 mm |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |

