CAT6a Ethernet Cable 5ft 10GbE Shielded Snagless RJ45 100W PoE
CAT6a Ethernet Cable 5ft 10GbE Shielded Snagless RJ45 100W PoE
Enhance your network performance with the StarTech.com 5ft CAT6a Ethernet Cable, designed for fast and reliable connectivity.
This cable is perfect for high-speed data applications, providing a robust connection for gaming, streaming, or professional networking.
- Length: 5ft (1.5 m)
- Category: CAT6a
- Speed: Up to 10 Gigabit
- Shielded: Yes, STP for reduced interference
- Connector Type: Snagless RJ45
- Power over Ethernet (PoE): 100W
- Color: Gray
- Fluke Tested & UL Certified
- Strain Relief: Yes
Available stock: 307
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Cable length | 1.5 m |
| Cable standard | Cat6a |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 26 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Frequency | 500 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 67 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 77 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 360 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 255 mm |
| Products per master (outer) case | 120 pc(s) |

