Ergonomic Quad Monitor Mount Arm 2x2 VESA 27 Inch Adjustable
Ergonomic Quad Monitor Mount Arm 2x2 VESA 27 Inch Adjustable
Maximize your workspace with the Ergonomic Quad Monitor Mount from StarTech.com. Designed to hold up to four 27-inch monitors, this adjustable arm allows you to optimize your desk layout for better productivity and comfort.
Ideal for professionals and gamers alike, this mount offers versatile positioning with its articulating arms, letting you tilt, swivel, and rotate each screen for the perfect viewing angle. The strong desk clamp or grommet mount ensures stability, while the sleek black finish integrates seamlessly into any setup.
- Compatible with VESA 100 x 100 mm
- Supports up to 32 kg total weight
- Height adjustable pole from 33 cm to 68.6 cm
- Designed for screens up to 27 inches
- Articulating arms for tilt, swivel, and rotation
- Desk clamp and grommet mounting options
Available stock: 7
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 32 kg |
| Minimum screen size | 33 cm (13") |
| Maximum screen size | 68.6 cm (27") |
| Mounting | Clamp |
| Mounting type | Desk |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Desk thickness (min) | 1 cm |
| Desk thickness (max) | 8 cm |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -30 - 30° |
| Swivel angle range | -30 - 30° |
| Angle of rotation | 360° |
| Cable management | Yes |
| Rubber feet | Yes |
| Design | |
| Housing material | Steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 115 mm |
| Depth | 835 mm |
| Height | 828 mm |
| Weight | 7.6 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 479 mm |
| Package depth | 382 mm |
| Package height | 127 mm |
| Package weight | 9.2 kg |
| Packaging content | |
| Wrench included | Yes |
| Wrench type | Hexagonal wrench |
| Clamp included | Yes |
| Number of cable clips | 4 |
| Number of rubber pads included | 5 pc(s) |
| Number of end caps included | 4 pc(s) |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 36 |
| Number of washers included | 16 |
| Grommet plate included | Yes |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 488 mm |
| Master (outer) case length | 406 mm |
| Master (outer) case height | 275 mm |
| Products per master (outer) case | 2 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |

