StarTech.com ARMPIVOTHDB Adjustable Monitor Mount - Full Motion Ergonomic Arm for Displays up to 9kg
StarTech.com ARMPIVOTHDB Adjustable Monitor Mount - Full Motion Ergonomic Arm for Displays up to 9kg
Transform your workspace with the StarTech.com ARMPIVOTHDB monitor mount, designed to maximize ergonomics and functionality. This heavy-duty monitor arm allows you to position your display for comfort and productivity.
With its full motion capabilities, you can easily adjust the height and angle of your monitor. The sturdy aluminum construction ensures durability while supporting displays up to 9kg.
- Maximum Load: Supports a single display up to 9kg
- Height Adjustable: Provides flexible height positioning
- Articulating Design: Full range of motion for easy adjustments
- Mounting Options: Includes C-Clamp and Grommet for versatile installation
- Compatibility: VESA mount pattern 100 x 100 mm
- Color: Black
- Material: Durable Aluminum
Available stock: 48
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 9 kg |
| Minimum screen size | 33 cm (13") |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum screen size | 81.3 cm (32") |
| Mounting | Clamp |
| Mounting type | Desk |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Desk thickness (min) | 1 cm |
| Desk thickness (max) | 8.5 cm |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 170 - 505 mm |
| Tilt angle range | -90 - 90° |
| Swivel angle | 180° |
| Angle of rotation | 180° |
| Pivot angle | -180 - 180° |
| Cable management | Yes |
| Rubber feet | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 100 mm |
| Depth | 290 mm |
| Height | 530 mm |
| Weight | 2.8 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 490 mm |
| Package depth | 320 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 4.1 kg |
| Packaging content | |
| Wrench included | Yes |
| Wrench type | Hexagonal wrench |
| Clamp included | Yes |
| Mounting brackets included | Yes |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 15 |
| Number of washers included | 4 |
| Number of spacers included | 4 |
| Grommet base plate included | Yes |
| Grommet plate included | Yes |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 510 mm |
| Master (outer) case length | 340 mm |
| Master (outer) case height | 480 mm |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |

