3M Multimode Duplex Fiber Optic Cable LC/LC 50/125 OM2 LSZH
3M Multimode Duplex Fiber Optic Cable LC/LC 50/125 OM2 LSZH
Upgrade your network's performance with the StarTech.com 3m multimode duplex fiber optic cable. This high-quality cable is perfect for connecting devices over short distances without compromising on speed or reliability.
Ideal for data centers and high-speed network environments, this cable features a durable LSZH jacket, ensuring safety and reduced smoke emission. The LC connectors provide a secure connection, making it perfect for multiple applications.
- Length: 3 meters
- Fiber Type: Multimode
- Connector Type: LC/LC
- Core Size: 50/125 micron
- Category: OM2
- Jacket Material: LSZH (Low Smoke Zero Halogen)
Available stock: 16
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 3 m |
| Fibre optic type | OM2 |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product colour | Orange |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Halogen |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
| Certification | CE |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 40 g |
| Packaging data | |
| Package width | 8 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 224 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85447000 |

