PCIe Expansion Chassis StarTech 4-Slot PCIe x2 10Gbps Adapter
PCIe Expansion Chassis StarTech 4-Slot PCIe x2 10Gbps Adapter
Upgrade your desktop or server with the StarTech 4-Slot PCIe Expansion Chassis, which allows you to add more PCIe expansion cards effortlessly. This solution is ideal for enhancing your system’s performance and functionality.
Featuring a PCIe x2 host card and capable of supporting PCIe 2.0 speeds of up to 10Gbps, this versatile expansion box provides four PCIe x1 slots to accommodate additional cards. Its USB Type-C interface ensures easy connectivity, making it perfect for professionals who require flexibility and speed.
- 4-Slot PCIe Expansion Chassis
- PCIe x2 Host Card
- Supports PCIe 2.0 speeds up to 10Gbps
- Four PCIe x1 Slots
- USB Type-C interface
- Black color
Available stock: 64
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | USB Type-C |
| Host interface gender | Female |
| Output interface | PCIe, Terminal |
| Expansion card standard | PCIe 2.0 |
| PCI Express slots quantity | 4 |
| DC-in jack | Yes |
| Design | |
| Internal | No |
| Product colour | Black |
| Purpose | PC |
| Features | |
| Chipset | ASMedia - ASM1806 |
| Data transfer rate (max) | 10 Gbit/s |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 36 W |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 3 A |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| External power adapter | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Packaging data | |
| Power supply included | Yes |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| Mounting brackets included | Yes |
| User guide | Yes |
| Package width | 420 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package weight | 6 kg |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 2 pc(s) |
| Master (outer) case width | 520 mm |
| Master (outer) case length | 430 mm |
| Master (outer) case height | 270 mm |
| Other features | |
| Material | Steel |

