StarTech.com 35FCREADBK3 USB 2.0 Multi-Card Reader - Internal, Black | SD, microSD, CF Support
StarTech.com 35FCREADBK3 USB 2.0 Multi-Card Reader - Internal, Black | SD, microSD, CF Support
Enhance your data transfer capabilities with the StarTech.com 35FCREADBK3 USB 2.0 Internal Multi-Card Reader. This versatile card reader allows you to effortlessly read and write multiple memory card formats from the comfort of your computer.
Designed for efficiency, this internal card reader is compact and connects seamlessly, making it a perfect addition to any desktop setup.
- Supports multiple formats: SD, microSD, CF, MMC, MS Duo, MS Micro (M2), MS PRO Duo, MS Pro-HG Duo, Memory Stick (MS), MicroSD
- USB 2.0 interface with speeds up to 480 Mbit/s
- 3.5\" internal size for easy installation
- Durable plastic and steel construction
- Indicator lights for activity and power status
Available stock: 11
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| Compatible memory cards | CF, MMC, MS Duo, MS Micro (M2), MS PRO Duo, MS Pro-HG Duo, Memory Stick (MS), MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MiniSD, RS-MMC, SD, SDHC, SDXC, xD |
| Internal | Yes |
| Supported drive bays | 3.5" |
| Data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic, Steel |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Activity, Power |
| Certification | CE, FCC, RoHS, TAA |
| Ports & interfaces | |
| Interface | IDC |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Power | |
| Power source type | USB |
| Weight & dimensions | |
| Width | 105 mm |
| Depth | 130 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 164 g |
| Packaging data | |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 163 mm |
| Package height | 37 mm |
| Package weight | 270 g |
| Packaging content | |
| Cables included | USB |
| Manual | Yes |
| Screws included | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 125 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 85% |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Technical details | |
| Chipset | ITE - 1336 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |

