2-Port Serial PCIe Card RS232 RS422 RS485 DB9 Interface Black
2-Port Serial PCIe Card RS232 RS422 RS485 DB9 Interface Black
Enhance your computer's connectivity with the StarTech.com 2-Port Serial PCIe Card. It's designed to help you easily connect serial devices, enabling seamless communication for your projects and applications.
This versatile PCIe card supports multiple serial interfaces, making it ideal for both home and professional use. Whether you're connecting industrial equipment or legacy devices, this card provides reliable performance with robust ESD protection.
- Dual-Port PCI Express to RS232/RS422/RS485 serial card
- Includes low-profile brackets for easy installation
- Features 16C1050 UART for enhanced reliability
- Compatible with Windows and Linux operating systems
- TAA compliant for federal procurement
- Black color with ASIX - AX99100 chipset
- PCIe 2.0 interface
- Level-4 ESD protection for device safety
Available stock: 4
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | PCIe |
| Output interface | Serial |
| Expansion card standard | PCIe 2.0 |
| Serial ports quantity | 2 |
| Serial interface type | RS-232/422/485 |
| Design | |
| Internal | Yes |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Chipset | ASIX - AX99100 |
| Baud rate | 921.6 Kbit/s |
| FIFO (First In, First Out) | 256 B |
| Data bits | 5, 6, 7, 8, 9 |
| Stop bits | 1, 1.5, 2 |
| Flow control support | Yes |
| Parity bit | Even, Mark, No, Odd, Space |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 11 Enterprise x64, Windows 7 Professional x64, Windows 8.1 Pro, Windows 10, Windows 11 Home, Windows 7 Starter, Windows 8.1 Pro x64, Windows 10 Education, Windows 11 Pro, Windows 7 Starter x64, Windows 8.1 x64, Windows 10 Education x64, Windows 11 x64, Windows 7 Ultimate, Windows 10 Enterprise, Windows 7 Ultimate x64, Windows 10 Enterprise x64, Windows 7 x64, Windows 10 Home, Windows 8, Windows 10 Home x64, Windows 7, Windows 8 Enterprise, Windows 10 IOT Core, Windows 7 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 10 Pro, Windows 7 Home Basic, Windows 8 Pro x64, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Home Basic x64, Windows 8 x64, Windows 10 x64, Windows 7 Home Premium, Windows 8.1, Windows 11, Windows 7 Home Premium x64, Windows 8.1 Enterprise, Windows 11 Enterprise, Windows 7 Professional, Windows 8.1 Enterprise x64 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2016, Windows Server 2019, Windows Server 2022 |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | RoHS, Trade Agreements Act (TAA) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 102 mm |
| Depth | 105 mm |
| Height | 16 mm |
| Weight | 57 g |
| Packaging data | |
| Cables included | Ribbon cable |
| Mounting brackets included | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Package width | 142 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 147.6 g |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 75 pc(s) |
| Master (outer) case width | 685 mm |
| Master (outer) case length | 345 mm |
| Master (outer) case height | 306 mm |
| Other features | |
| Electrostatic Discharge (ESD) protection | 15 kV |

