USB to Serial Adapter Cable 2ft 2-Port DB9 RS232 FTDI ESD Protection
USB to Serial Adapter Cable 2ft 2-Port DB9 RS232 FTDI ESD Protection
Upgrade your connectivity with the StarTech.com USB to Serial Adapter Cable. This versatile 2-port cable allows you to connect devices using the DB9 RS232 interface quickly and easily.
Ideal for use with older equipment or data transfer tasks, this 2ft (60cm) cable features interchangeable DB9 screws and nuts for seamless integration across platforms including Windows, macOS, ChromeOS, and Linux. Enjoy assurance against ESD damage with its level-4 ESD protection.
- Length: 2ft (60cm)
- Ports: 2 x DB-9 RS-232
- Connector: USB-A to DB9
- ESD Protection: Level-4
- Compatibility: Windows, macOS, ChromeOS, Linux
- Construction: Rugged TPE
Available stock: 25
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 1 | USB-A |
| Connector 2 | 2 x DB-9 RS-232 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| USB version | 2.0 |
| Cable length | 0.6 m |
| Performance | |
| Product colour | Black, Grey |
| Cable jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Chipset | FTDI - FT2232H |
| Data bits | 7, 8 |
| Stop bits | 1, 2 |
| Baud rate | 921.6 Kbit/s |
| Parity bit | Even, Mark, No, Odd, Space |
| FIFO (First In, First Out) | 4048 B |
| LED indicators | Yes |
| Compatible operating systems | Windows 7, 8/8.1, 10, 11 Windows Server 2008 R2, 2012, 2012 R2, 2016, 2019, 2022 macOS 10.9 to 10.15, 11.0, 12.0, 13.0, 14.0 Linux 4.15.x+- LTS Versions Chrome OS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 80 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 80 °C |
| Relative humidity | 0 - 95% |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 45 mm |
| Depth | 610 mm |
| Height | 20 mm |
| Weight | 110 g |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Packaging data | |
| Package width | 225 mm |
| Package depth | 155 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 160 g |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Master (outer) case width | 585 mm |
| Master (outer) case length | 330 mm |
| Master (outer) case height | 250 mm |

