24 Inch Reversible Gold Monitor Privacy Filter 16:9 Enhanced Privacy
24 Inch Reversible Gold Monitor Privacy Filter 16:9 Enhanced Privacy
Protect your sensitive information with the StarTech.com Monitor Privacy Filter. This innovative screen protector is designed to provide enhanced privacy in any workspace.
Ideal for professionals who require confidentiality, this 24-inch filter ensures that your screen contents are visible only to you, helping to prevent prying eyes from viewing your data.
- Screen Size: 24 inches
- Aspect Ratio: 16:9
- Type: Reversible Filter
- Privacy Angle: +/- 30 Degrees
- Finish: Glossy
- Material: Security Filter
- Features: Removable Screen Protector/Shield
Available stock: 7
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Design | |
|---|---|
| Maximum screen size | 61 cm (24") |
| Suitable for | Monitor |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Filter colour | Gold |
| Reversibility | Gold-to-Black |
| Material | Plastic |
| Features | |
| Display filter features | Privacy |
| Display types supported | LCD |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Limits viewing angle | 30° |
| Light transmission | 60% |
| Surface finish | Glossy |
| Cleaning cloth | Yes |
| Installation type | Adhesive strip + Slide mount tab |
| Reduces blue light up to | 51% |
| Blue light filter | Yes |
| Brand compatibility | Universal |
| Weight & dimensions | |
| Width | 531 mm |
| Depth | 291 mm |
| Weight | 100 g |
| Packaging data | |
| Package width | 560 mm |
| Package depth | 344 mm |
| Package height | 6 mm |
| Package weight | 393 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 590 mm |
| Master (outer) case length | 380 mm |
| Master (outer) case height | 170 mm |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |

