USB to Serial Cable Adapter 3ft DB9 Male RS232 Prolific Chipset
USB to Serial Cable Adapter 3ft DB9 Male RS232 Prolific Chipset
Connect your devices with confidence using this USB to Serial Cable Adapter. Ideal for PLCs, printers, and scanners, it ensures seamless communication between USB ports and RS232 interfaces.
Engineered for efficiency, this 3ft cable features COM port retention and is compatible with both Windows and Mac systems. Experience reliable performance for all your serial communication needs.
- Length: 3ft (1m)
- Connector Type: DB9 Male RS232 to USB Type-A (4 pin)
- Chipset: Prolific
- USB Standard: USB 2.0
- Color: Black
Available stock: 30
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 1 | DB-9 |
| Connector 2 | USB Type-A (4 pin) USB 2.0 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| USB version | 2.0 |
| Cable length | 0.9 m |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| Chipset | Prolific - PL2303RA |
| Data bits | 5, 6, 7, 8 |
| Stop bits | 1, 1.5, 2 |
| Flow Control type | DTR/DSR, No, XON/XOFF |
| Parity bit | Even, Mark, No, Odd, Space |
| FIFO (First In, First Out) | 512 B |
| Compatible operating systems | Windows 7, 8.1, 10, 11 Windows Server 2016, 2019 macOS 10.11 to 10.15, 11.0, 12.0, Mac OS X 13.0 Ventura Linux 4.15.x LTS Versions Only Chrome OS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 80 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 100 °C |
| Relative humidity | 20 - 80% |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 45 mm |
| Depth | 34 mm |
| Height | 16 mm |
| Weight | 39.2 g |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Packaging data | |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 102.2 g |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 75 pc(s) |
| Master (outer) case width | 685 mm |
| Master (outer) case length | 345 mm |
| Master (outer) case height | 306 mm |

