14 Inch Privacy Screen Filter for MacBook Pro 16:9 Anti-Glare
14 Inch Privacy Screen Filter for MacBook Pro 16:9 Anti-Glare
Protect your privacy and improve your focus with this 14-inch privacy screen filter designed specifically for MacBook Pro. You can work securely in public spaces, ensuring sensitive information stays confidential.
This double-sided privacy filter not only blocks unwanted views from the side but also reduces glare, enhancing your viewing experience. Ideal for professionals who work in coffee shops, co-working spaces, or other shared environments.
- Compatible with 14-inch MacBook Pro
- Aspect Ratio: 16:9
- Glossy / Matt finish
- Reduces glare for comfortable viewing
- Provides +/- 30° viewing angles
- Easy installation and removal
Available stock: 1
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Design | |
|---|---|
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Suitable for | Netbook |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Filter colour | Gold |
| Reversibility | Gold-to-Black |
| Material | Plastic |
| Features | |
| Display filter features | Anti-glare, Privacy |
| Display types supported | LCD |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Limits viewing angle | 30° |
| Light transmission | 60% |
| Surface finish | Glossy / Matt |
| Cleaning cloth | Yes |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Installation type | Adhesive strip |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Reduces blue light up to | 51% |
| Blue light filter | Yes |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | MacBook Pro 21/23 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 351 mm |
| Depth | 228 mm |
| Weight | 90 g |
| Packaging data | |
| Package width | 390 mm |
| Package depth | 245 mm |
| Package height | 6 mm |
| Package weight | 168 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 440 mm |
| Master (outer) case length | 280 mm |
| Master (outer) case height | 200 mm |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |

