Magenta LaserJet Toner Cartridge HP 214Z Ultra High Yield 26000 Pages
Magenta LaserJet Toner Cartridge HP 214Z Ultra High Yield 26000 Pages
Achieve vibrant color prints with the HP 214Z Ultra High Yield Magenta Original LaserJet Toner Cartridge. This toner is designed to offer exceptional print quality while providing you with an impressive yield of up to 26,000 pages.
Ideal for heavy printing needs, this high-yield toner cartridge ensures that you spend less time replacing cartridges and more time focusing on your work. With its precise formulation, your prints will remain clear and sharp, making it a smart choice for both home and office use.
- Color: Magenta
- Yield: Up to 26,000 pages
- Type: Original LaserJet Toner Cartridge
- Quantity: 1 piece
Available stock: 10
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: Jun 04 - Jun 08
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | HP 214 toner cartridge works with: HP LaserJet Enterprise 6700, 6701, X654 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Colour toner page yield | 26000 pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Single pack |
| Country of origin | Japan |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 114 mm |
| Depth | 105 mm |
| Height | 328 mm |
| Weight | 1.1 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 374 mm |
| Package depth | 148 mm |
| Package height | 188 mm |
| Package weight | 1.57 kg |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 196337061613 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Technical details | |
| Box contents | HP Toner Cartridge |
| Logistics data | |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 976 x 1272 mm |
| Pallet weight (imperial) | 208.2 kg (459 lbs) |
| Pallet size (EU) | 1184 x 752 x 1089 mm |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 16 pc(s) |
| Pallet gross weight | 209 kg |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 20 pc(s) |
| Products per pallet | 120 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 80 pc(s) |

