6-in-1 USB Type-C Docking Station with 8K HDMI, 2x USB-A, RJ45
6-in-1 USB Type-C Docking Station with 8K HDMI, 2x USB-A, RJ45
Enhance your connectivity with the CLUB3D 6-in-1 USB Type-C Docking Station. Designed for users who need to expand their laptop's capabilities, this dock brings together multiple ports in a sleek, compact solution.
Ideal for professionals and tech enthusiasts alike, this docking station supports ultra-fast connections and high-resolution displays, making it perfect for your home office or on-the-go setup.
- 6-in-1 USB Type-C Hub
- Supports HDMI 8K at 30Hz for Ultra HD displays
- Two USB Type-A ports for easy peripheral connectivity
- RJ45 Ethernet port for stable internet access
- Two USB Type-C ports for data transfer and Power Delivery (PD) charging
- USB 3.2 Gen 1 with speeds up to 5 Gbit/s
- Power Delivery up to 100W
- Compact and portable design in sleek black
Available stock: 1
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4/2.3 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Performance | |
| HD type | 8K Ultra HD |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Product colour | Black |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Hub interfaces | HDMI, RJ-45, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | ROHS, FCC, CE EMI |
| Power | |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 1.5 A |
| Power consumption (max) | 7.5 W |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 126 mm |
| Depth | 32 mm |
| Height | 35 mm |
| Weight | 89 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 70 mm |
| Package depth | 35 mm |
| Package height | 320 mm |
| Package weight | 136 g |
| Packaging composition | |
| Plastic packaging weight | 5 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 42 g |
| Total plastic packaging weight | 0 g |
| Total paper/cardboard packaging weight | 0 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8473 3020 |
| Other features | |
| Cable length | 0.3 m |
| Cable type | Round cable |

