1000BASE-LX/LH SFP Module Cisco GLC-LH-SMD Hot Swappable 10km
1000BASE-LX/LH SFP Module Cisco GLC-LH-SMD Hot Swappable 10km
Boost your network performance with the Cisco 1000BASE-LX/LH SFP Module, designed for seamless Gigabit Ethernet deployments. This hot-swappable transceiver module allows for efficient upgrades without downtime.
Ideal for long-distance connections, the Cisco GLC-LH-SMD operates over fiber links up to 10 kilometers at 1000 Mbit/s, ensuring reliable data transfer and flexibility in various network configurations.
- Data Rate: 1000 Mbit/s
- Distance: Up to 10 km
- Wavelength: 1300 nm
- Connector Type: LC
- Hot Swappable: Yes
Available stock: 10
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Fiber optic connector | LC, PC |
| SFP transceiver standard | LH, LX |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Wavelength | 1300 nm |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Cabling technology | 1000BASE-LX,1000BASE-LH |
| Features | |
| Compatible products | Catalyst Express 500/520 Cisco ME 3400/3600X/3800X/4900/6500 Catalyst 2940/2950/2960/2960-S/2960-C/2970/2975 Catalyst 3560/3560-E/3560-X/3560-C |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 143 mm |
| Package depth | 158.8 mm |
| Package height | 44.5 mm |
| Package weight | 90.7 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Country of origin | China |

