Chief CMS060 Projector Mount - Speed-Connect Aluminium, Black, 226.8 kg Capacity
Chief CMS060 Projector Mount - Speed-Connect Aluminium, Black, 226.8 kg Capacity
Elevate your projection experience with the Chief CMS060 projector mount. Designed for robust support and optimal viewing angles, this mount is a perfect addition for your home theater or professional projection setup.
Crafted from durable aluminium, the CMS060 can handle up to 226.8 kg, ensuring that your projector is securely mounted for any presentation or movie night.
- Brand: Chief
- Model: CMS060
- Material: Aluminium
- Color: Black
- Weight Capacity: 226.8 kg
- Certifications: TÜV, UL, TAA
Available stock: 10
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Chief |
| Compatibility | Speed-Connect |
| Material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| Maximum weight capacity | 226.8 kg |
| Certification | TÜV, UL, TAA |
| Weight & dimensions | |
| Width | 48 mm |
| Depth | 48 mm |
| Height | 1524 mm |
| Weight | 3.18 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |

