Wireless Optical Mouse CHERRY MW 2200 Ambidextrous 1300 DPI RF
Wireless Optical Mouse CHERRY MW 2200 Ambidextrous 1300 DPI RF
Experience seamless navigation with the CHERRY MW 2200 Wireless Optical Mouse. Designed for ambidextrous use, this mouse provides an ergonomic solution for both left and right-handed users.
Ideal for both home and office use, the CHERRY MW 2200 offers a reliable RF wireless connection and precise tracking with a sensitivity of 1300 DPI. Its sleek white design adds a modern touch to your workspace.
- Type: Wireless Optical Mouse
- Model: CHERRY MW 2200
- Ambidextrous design for all users
- Optical sensor with 1300 DPI sensitivity
- Reliable RF wireless connectivity
- Color: White
Available stock: 10
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Mouse | |
|---|---|
| Number of scroll wheels | 1 |
| Purpose | Home |
| Device interface | RF Wireless |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1300 DPI |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Scroll type | Wheel |
| Buttons quantity | 3 |
| Silent click | Yes |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Design | |
| Form factor | Ambidextrous |
| Ergonomic design | Yes |
| Product colour | White |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 10 m |
| Plug and Play | Yes |
| Power | |
| Power source | Batteries |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | AA |
| Battery technology | Alkaline |
| Power consumption | 15 mA |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8 |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 55 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 100 mm |
| Depth | 60 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 78 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 65 mm |
| Package depth | 111 mm |
| Package height | 43 mm |
| Package weight | 100 g |
| Package type | Hanging box |
| Packaging content | |
| Receiver included | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Nano receiver |
| Batteries included | Yes |
| Pouch | Yes |
| Sustainability | |
| Compliance certificates | CE, China RoHS, Federal Communications Commission (FCC), REACH, State Radio Regulation of China (SRRC), UKCA |

