CHERRY JD-7000EU-2 Wireless Keyboard and Mouse Set - Full-size QWERTY, Black
CHERRY JD-7000EU-2 Wireless Keyboard and Mouse Set - Full-size QWERTY, Black
The CHERRY JD-7000EU-2 is a versatile and user-friendly wireless keyboard and mouse set designed to enhance your desktop experience. Its full-size layout provides comfortable typing, making it ideal for both work and leisure.
With a sleek black finish and RF wireless technology, this set ensures a clean and clutter-free workspace. Enjoy the convenience of a reliable wireless connection, giving you the freedom to connect and move around your desk without limitations.
- Type: Full-size (100%) QWERTY keyboard
- Wireless: RF Wireless connectivity
- Color: Black
- Mouse included: Yes
Available stock: 2
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Keyboard | |
|---|---|
| Recommended usage | Home/Office |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | RF Wireless |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | English |
| Pointing device | No |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Numeric keypad | Yes |
| Physical layout | ANSI |
| Keycaps material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Keyboard number of keys | 114 |
| Keyboard keys operating life | 10 million characters |
| Windows keys | Yes |
| Hot keys | Yes |
| Multimedia keys | Yes |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Certification | • CE • FCC • cTÜVus • WHQL Win 10 64-bit |
| Design | |
| Backlight | No |
| Keyboard style | Straight |
| Ergonomic design | Yes |
| Wrist rest | Yes |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Product colour | Black |
| Surface coloration | Monochromatic |
| LED indicators | Yes |
| Features | |
| Wireless range | 10 m |
| Plug and Play | Yes |
| Power | |
| Power source type | Battery |
| Keyboard battery type | AAA |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| Battery technology | Alkaline |
| Service life of battery | 36 month(s) |
| Power consumption | 6 mA |
| Mouse | |
| Mouse included | Yes |
| Form factor | Ambidextrous |
| Movement resolution | 2000 DPI |
| Buttons quantity | 6 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Scroll | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Scrolling directions | Vertical |
| Button functions | DPI switch |
| Mouse battery type | AAA |
| Mouse battery technology | Alkaline |
| Mouse battery life | 36 month(s) |
| Number of batteries (mouse) | 2 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 85% |
| Sustainability | |
| Compliance certificates | CE, China RoHS, Federal Communications Commission (FCC), UKCA |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 456 x 170 x 21 mm |
| Keyboard weight | 875 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 111 x 69 x 35 mm |
| Mouse weight | 92 g |
| Packaging data | |
| Package width | 545 mm |
| Package depth | 205 mm |
| Package height | 45 mm |
| Package weight | 1.32 kg |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Receiver included | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Batteries included | Yes |
| Manual | Yes |
| User guide | Yes |
| Other features | |
| Range | 10 |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |

