8TB Buffalo LinkStation LS720D NAS Network Attached Storage
8TB Buffalo LinkStation LS720D NAS Network Attached Storage
The Buffalo LinkStation LS720D with 8TB storage is your reliable solution for secure and streamlined data management. Ideal for home and small office users, it allows you to store, share, and access files remotely with ease.
Whether you're backing up important documents or streaming your media library, this NAS device ensures fast and efficient performance. Experience the convenience of accessing your files anytime, anywhere.
- Storage Capacity: 8 TB
- Type: NAS (Network Attached Storage)
- Hard Drive Type: HDD
- Color: Black
Available stock: 81
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
No information available.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Storage | |
|---|---|
| Storage drive capacity | 8 TB |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 0, 1 |
| Storage drives installed | Yes |
| Total installed storage capacity | 8 TB |
| Number of storage drives installed | 2 |
| Number of storage drives supported | 2 |
| Installed storage drive type | HDD |
| Supported storage drive types | HDD |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-T, 1000BASE-T, 2500BASE-T |
| Supported network protocols | TCP/IP |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Design | |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Yes |
| Performance | |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | Yes |
| Power | |
| Power consumption (max) | 36 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 92 mm |
| Depth | 207 mm |
| Height | 128 mm |
| Weight | 2.3 kg |
| Other features | |
| Compliance certificates | RoHS |

