Label Printer Brother PT-D410 QWERTY Thermal Transfer 180 DPI Wired
Label Printer Brother PT-D410 QWERTY Thermal Transfer 180 DPI Wired
Organize your workspace effortlessly with the Brother PT-D410 label printer. Designed for both home and office use, this label printer makes it easy to create crisp, clear labels that help you keep everything in its place.
Equipped with a QWERTY keyboard, the PT-D410 allows you to quickly input text and customize labels to meet your needs. Whether you're labeling files, folders, or equipment, this thermal transfer printer offers a print resolution of 180 x 180 DPI and a print speed of 20 mm/sec to ensure efficiency in your workflow.
- Type: Label Printer
- Brand: Brother
- Model: PT-D410
- Keyboard: QWERTY
- Print Technology: Thermal transfer
- Print Resolution: 180 x 180 DPI
- Print Speed: 20 mm/sec
- Connection: Wired
Available stock: 10
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Printing | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour | No |
| Maximum resolution | 180 x 180 DPI |
| Print speed | 20 mm/sec |
| Maximum printing width | 1.8 cm |
| Maximum print height | 1.58 cm |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | No |
| USB port | Yes |
| Performance | |
| Internal memory | 30 MB |
| Tape type | TZe |
| Tape cutting | Manual |
| Design | |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Display | LCD |
| Colour display | No |
| Control type | Buttons |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Power | |
| Battery type | AA |
| Number of batteries supported | 6 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 188 mm |
| Depth | 177.8 mm |
| Height | 71.1 mm |
| Weight | 757 g |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 17.8 cm |
| Pallet gross weight | 252 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 50 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Products per pallet | 150 pc(s) |
| Technical details | |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |

