Gigabit Ethernet Unmanaged Network Switch Rack Mountable
Gigabit Ethernet Unmanaged Network Switch Rack Mountable
Upgrade your network with the Brainboxes SW-515 Unmanaged Network Switch, designed for effortless connectivity and efficient performance. Ideal for small to medium-sized businesses, this switch allows you to quickly expand your network with a reliable and hassle-free solution.
Featuring Gigabit Ethernet capabilities, the SW-515 supports fast data transfer rates of up to 1000 Mbps. Its rack-mount design ensures easy integration into your existing infrastructure while maintaining an organized workspace.
- Unmanaged Gigabit Ethernet switch
- Supports 10/100/1000 Mbps data transfer
- Ideal for small to medium-sized businesses
- Rack mounting for convenient installation
Available stock: 10
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Unmanaged |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 5 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Network | |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Auto-sensing | Yes |
| Design | |
| Rack mounting | Yes |
| Product colour | Yellow |
| Housing material | Polyamide |
| LED indicators | Activity, Link, Speed |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| DIN rail mounting | Yes |
| Power | |
| DC input voltage | 5 - 30 V |
| Power consumption (max) | 3.6 W |
| Power protection features | Reverse polarity |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 80 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 99 mm |
| Depth | 94 mm |
| Height | 23 mm |
| Weight | 112 g |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Packaging data | |
| Package width | 160 mm |
| Package depth | 135 mm |
| Package height | 49 mm |
| Package weight | 199 g |
| Certificates | |
| Certification | Microsoft Certified Gold Partner, WEEE, RoHS, AEO (C-TPAT), CE, METL Complies with UL 60950-1 |

