Axis IP Force video intercom system
Axis IP Force video intercom system
1 people are viewing this product
Regular price
$1,829.42 USD
Sale price
$1,829.42 USD
Regular price
$2,067.24 USD
Shipping calculated at checkout.
Axis IP Force, H.263, H.263+, H.264, 1280 x 960 pixels, 640 x 480 pixels, CMOS, 25.4 / 3 mm (1 / 3\"), 135°
Available stock: 10
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Technical details | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Speakerphone | Yes |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum number of cameras supported | 1 |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of buttons | 4 buttons |
| Display | |
| Video formats supported | H.263, H.263+, H.264 |
| Camera | |
| Maximum image resolution | 1280 x 960 pixels |
| Maximum video resolution | 640 x 480 pixels |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 25.4 / 3 mm (1 / 3") |
| Viewing angle, horizontal | 135° |
| Viewing angle, vertical | 109° |
| Night vision | |
| Night vision | Yes |
| LED type | IR |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Speaker power | 10 W |
| Voice codecs | G.711, G.722, G.729 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| International Protection (IP) code | IP69K |
| LED indicators | Yes |
| Network | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Supported network protocols | RTP/RTSP/HTTP |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Power | |
| AC adapter output voltage | 12 V |
| AC adapter output current | 2 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 217 mm |
| Depth | 109 mm |
| Height | 83 mm |
| Weight | 2 kg |
| Packaging data | |
| Outdoor unit included | Yes |

