IP Security Camera Outdoor Wired Digital PTZ Pelco-D Axis
IP Security Camera Outdoor Wired Digital PTZ Pelco-D Axis
Enhance your security with the Axis IP Security Camera, designed specifically for outdoor use. With its Digital PTZ capabilities, you can easily monitor wide areas without blind spots.
This advanced camera offers multiple language support, making it an ideal choice for diverse environments. It ensures reliable wired connectivity for consistent performance, protecting your property day and night.
- Type: IP Security Camera
- Use: Outdoor
- Connectivity: Wired
- Functionality: Digital PTZ
- Protocols: Pelco-D
- Language Support: Simplified Chinese, Traditional Chinese, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese
Available stock: 11
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Outdoor |
| Connectivity technology | Wired |
| PTZ control | Yes |
| PTZ modes | Digital PTZ |
| PTZ protocols | Pelco-D |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Day/night mode | Yes |
| Infrared (IR) cut-off filter | Yes |
| Alarm input/output | Yes |
| Number of languages | 12 |
| Languages support | Simplified Chinese, Traditional Chinese, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Korean, Polish, Portuguese, Russian |
| Certification | CISPR 24, CISPR 35, EN 55032 Class A, EN 55035, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, FCC Part 15 Subpart B Class A, ICES-3(B)/NMB-3(B), EN 50121-4, IEC 62236-4, KS C 9832 Class A, KS C 9815, KS C 9835, KS C 9547, RCM AS/NZS CISPR 32 Class A, VCCI Class A |
| Design | |
| Form factor | Box |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Product colour | White |
| LED indicators | Yes |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| IK code | IK08 |
| Camera | |
| Camera pan control | Yes |
| Camera tilt control | Yes |
| Minimum illumination | 0.05 lx |
| Camera shutter speed | 1/47500 - 1 s |
| Image sensor | |
| Number of sensors | 1 |
| Optical sensor size | 25.4 / 1.8 mm (1 / 1.8") |
| Progressive scan | Yes |
| Sensor type | CMOS |
| Lens system | |
| Zoom capability | Yes |
| Optical zoom | 2.5x |
| Number of lenses | 4 |
| Focal length range | 3.9 - 10 mm |
| Auto focus | Yes |
| Normal focusing range | 0.5 m |
| Night vision | |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 50 m |
| LED type | IR |
| Infra-red wavelength | 850 nm |
| Video | |
| Maximum resolution | 2688 x 1512 pixels |
| Total megapixels | 4 MP |
| Video compression formats | H.264, H.265 |
| Video recording | Yes |
| Frame rate | 60 fps |
| Video streaming | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| Gain control type | Auto |
| Image quality adjustment | Brightness, Contrast, Saturation |
| Flip & mirror | Yes |
| Privacy masking | Yes |
| Text caption overlay | Yes |
| Bit rate | Configurable bit rate |
| Audio | |
| Audio system full duplex | Yes |
| Audio formats supported | AAC-LC, ADPCM, G.711, G.726, LPCM, OPUS, PCM |
| Audio detection | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1x, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 USGv6, HTTP, HTTPSa , HTTP/2, TLSa , QoS Layer 3 DiffServ, FTP, SFTP, CIFS/SMB, SMTP, Bonjour, UPnP® , SNMP v1/v2c/v3 (MIB-II), DNS, DynDNS, NTP, RTSP, RTP, SRTP, TCP, UDP, IGMPv1/v2/v3, RTCP, ICMP, DHCPv4/v6, ARP, SOCKS, SSH, LLDP, MQTT v3.1.1, Syslog |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Storage | |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC, SD |
| Flash memory | 8194 MB |
| Internal memory | 2048 MB |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Terminal block port | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Video motion detection | Yes |
| IP address filtering | Yes |
| Security algorithms | EAP-TLS |
| HTTPS encryption | Yes |
| Alert notification type | E-mail, Text alert message |
| Pixel counter | Yes |
| Digest authentication | Yes |
| Power | |
| Power source type | PoE |
| AC input voltage | 10 - 28 V |
| Power consumption (typical) | 9.5 W |
| Power consumption (max) | 25.5 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 100% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Packaging content | |
| Number of cameras | 1 |
| Other features | |
| Doesn't contain | BFR, PVC |

