Axiom SSDEV10DM960-AX internal solid state drive
Axiom SSDEV10DM960-AX internal solid state drive
Available stock: 10
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
No information available.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Security algorithms | 256-bit AES |
| SSD capacity | 960 GB |
| SSD form factor | 3.5" |
| Interface | Serial ATA III |
| NVMe | No |
| Memory type | 2D MLC NAND |
| Component for | Server/workstation |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Read speed | 500 MB/s |
| Write speed | 460 MB/s |
| Random read (4KB) | 67000 IOPS |
| Random write (4KB) | 15300 IOPS |
| Hot-swap | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| TBW rating | 450 |
| Certification | RoHS |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| Power consumption (average) | 5.6 W |
| Power consumption (idle) | 0.6 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Operating shock | 1000 G |
| Other features | |
| Compatible products | Dell PowerEdge R630, PowerEdge T340, PowerEdge T440 |

