Cat6 Networking Cable 30.5m S/FTP RJ-45 Purple Axiom
Cat6 Networking Cable 30.5m S/FTP RJ-45 Purple Axiom
Upgrade your network connectivity with the Axiom Cat6 Networking Cable. At 30.5 meters long, this cable is ideal for both home and office setups, offering seamless data transfer capabilities.
Designed for speed and reliability, the S/FTP (Shielded Foiled Twisted Pair) construction minimizes interference, ensuring your devices maintain optimal performance. Connect your devices with confidence and experience high-speed Ethernet connections.
- Length: 30.5 meters
- Category: Cat6
- Shielding: S/FTP (S-STP)
- Connectors: Dual RJ-45
- Color: Purple
Available stock: 1
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Purple |
| Cable length | 30.5 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Gold |
| Connector shielding | Yes |
| Connector shield material | Aluminium |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shape | Round |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| AWG wire size | 26 |
| Frequency | 550 MHz |
| Molded cable boot | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS, Trade Agreements Act (TAA) |
| Weight & dimensions | |
| Outer diameter | 6.2 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |

