Cat6a Networking Cable 1.5m S/FTP Grey RJ-45
Cat6a Networking Cable 1.5m S/FTP Grey RJ-45
Upgrade your network performance with the Axiom Cat6a Networking Cable. Ideal for high-speed data transfer, this 1.5m cable ensures reliable connectivity for your devices.
Designed for enhanced signal integrity, this S/FTP (Shielded Foiled Twisted Pair) cable minimizes interference, making it perfect for stable and swift networking needs.
- Length: 1.5 meters
- Category: Cat6a
- Shielding: S/FTP (S-STP)
- Connectors: RJ-45 to RJ-45
- Color: Grey
Available stock: 1
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
No information available.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Cable length | 1.5 m |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Gold |
| Connector shielding | Yes |
| Connector shield material | Aluminium |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shape | Round |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper-Clad Aluminium (CCA) |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 26 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Molded cable boot | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS, Trade Agreements Act (TAA) |
| Weight & dimensions | |
| Outer diameter | 6.9 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |

