InfiniBand Fiber Optic Cable 20m OM3 OFNP MPO/MTP
InfiniBand Fiber Optic Cable 20m OM3 OFNP MPO/MTP
Experience enhanced data transmission with our Axiom InfiniBand Fiber Optic Cable, designed to provide reliable performance for your high-speed connectivity needs.
This 20-meter cable features OM3 multimode fiber, ideal for data centers and enterprise networks where bandwidth and distance are critical.
- Length: 20 meters
- Type: OFNP (Optical Fiber Non-conductive Plenum)
- Mode: OM3
- Connector: MPO/MTP on both ends
Available stock: 1
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 20 m |
| Fibre optic type | OM3 |
| Connector 1 | MPO/MTP |
| Connector 2 | MPO/MTP |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable type | OFNP |
| Product colour | Aqua colour |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Insertion loss | 0.16 dB |
| Return loss | -20 dB |
| Jacket material | Optical fiber non-conductive plenum (OFNP) |
| Polarity | B |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS, Trade Agreements Act (TAA) |
| Certification | TIA/EI942, ISO/IEC 24764, EN 50173-5, IEC 61300-3-35 |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |

