InfiniBand Fiber Optic Cable 8m OFNP OM3 MPO/MTP
InfiniBand Fiber Optic Cable 8m OFNP OM3 MPO/MTP
Enhance your network performance with the Axiom InfiniBand Fiber Optic Cable. Designed for high-speed data transmission, this cable is ideal for connecting network devices in data centers and high-performance computing environments.
With a length of 8 meters, the OFNP-rated OM3 cable offers robust and reliable connectivity, making it perfect for managing your fiber optic network needs with ease.
- Length: 8 meters
- OFNP Rated (Optical Fiber Non-conductive Plenum)
- OM3 Multimode Fiber
- MPO/MTP Connector Type
Available stock: 1
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 8 m |
| Fibre optic type | OM3 |
| Connector 1 | MPO/MTP |
| Connector 2 | MPO/MTP |
| Connector 1 gender | Female |
| Connector 2 gender | Female |
| Cable type | OFNP |
| Product colour | Aqua colour |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Insertion loss | 0.16 dB |
| Return loss | -20 dB |
| Jacket material | Optical fiber non-conductive plenum (OFNP) |
| Polarity | B |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS, Trade Agreements Act (TAA) |
| Certification | TIA/EI942, ISO/IEC 24764, EN 50173-5, IEC 61300-3-35 |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |

